پی آر پی  PRP

 ((مقدمه : حروف اول Platelete Rich Plasma به معنای پلاسمای غنی از پلاکت می باشد که از خون خودتان گرفته می شود . و ACT به معنای سلول درمانی است.پلاکتها مسئول لخته شدن خون در پارگیها و بریدگیها می باشند . پلاکتها همچنین روی سطحشان فاکتور رشد دارند که وقتی به داخل پوست تزریق می شوند تولید کلاژن را تحریک می کنند و باعث جوانسازی پوست می شوند.PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) طی سالها در بسیاری از پروسه های پزشکی مانند ترمیم زخم و جراحی مفصل به کار رفته اند.و برای جوانسازی صورت و درمان طاسی وریزش مو از سال 2006 در بریتانیا ،اروپا ، آمریکا ،ژاپن و استرالیا و در یکسال اخیر در ایران استفاده شده است))

 

 

چون در روش پی آر پی PRP به غیر از پلاکت خون خودتان از هیچ ماده خارجی استفاده نمی شود، ایمن ترین روش  درمانی در دنیا شناخته شده است. به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاستها  استفاده می شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و شما می توانید  اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده نمائید. البته  نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد.

توجه داشته باشید که با انجام روش پی آر پی، یک بازسازی عظیم سلولی در ناحیه درمانی شروع خواهد شده است و این بازسازی  حتی تا ماه هجدهم ادامه خواهد داشت. البته بر حسب سن، نیاز به درمان مجدد بعد از یک  تا دو سال خواهید داشت زیرا عواملی که باعث پیری پوستتان شده است در بدن شما کماکان  وجود دارد.

در فیلد زیبایی روش پی آر پی برای  درمان چروک ها، سیاهی و پف زیر چشم و همچنین جوان سازی پوست دست یک معجزه می باشد. همچنین در رویش مجدد مو و قطع ریزش مو نتایج شگفت انگیزی در ایالات متحده امریکا و  کانادا از خود نشان داده است. پی آر پی PRP اثرات فوق العاده ای به روی اسکارهای جوش و  حتی اسکارهای قدیمی دارد.

  

کاربرد های پی آر پی PRP

 

1.     طاسی سر یا  ابرو.

2.     چین و چروک  ناشی از افزایش سن.

3.     ترمیم زخم  های قدیمی ناشی از بریدگی ، سوختگی و ...

4.     تسریع در  ترمیم شکستگی های استخوانی و یا ضایعات غضروفی مثل آرتروز.

5.     ترمیم  اسکارهای ناشی از جوش (آکنه)، آبله مرغان.

6.     چین و چروک  و پف زیر چشم.

7. ترکیب با چربی و ساختن پرکننده طبیعی برای افزایش حجم لب، گونه، سینه و باسن

 

 

مزایای پی  آر پی PRP:

 

1.     از خون خود  شخص استفاده می شود پس باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت، HIV و ... نمیشود.

2.     به صورت  کاملاٌ استریل و از وسایل یکبار مصرف و به صورت بسته انجام میشود پس خون با هوای  آزاد در تماس نیست.

3.     اثر بسیار  طولانی دارد.

4.     در اغلب  موارد فقط یک بار انجام میشود.

 

معایب پی  آر پی PRP:

 

1.     برای شروع  اثر نیاز به درمان دارد و گاهی از شش ماه تا یکسال طول میکشد.

2.     در 10% موارد ممکن است اثری دیده نشود.

 

در موارد زیر  نمی توان از روش پی آر پی PRP استفاده کرد:

 

1.     بیماران  مبتلا به دیابت.

2.     بیماران  خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.

3.     ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها).

4.     بیمارانیکه  نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا  هپارین) دارند.

تبصره: داروهای NSAIDS ( بروفن، ایندومتاسین،دیکلوفناک ،پیروکسیکام و ...) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند در مورد آسپیرین لازم است از 10روز قبل  مصرف آن قطع شود. 

 

 

مطالب مرتبط 

 

- پی آر پی برای درمان ریزش مو

-پی آر پی برای درمان آرتروز زانو

- پی آر پی برای درمان چین و چروک

 

 

وضعیت یا بیماری ها

 

- پف زیر چشم

- افتادگی  پوست

- چروک های پوست

- التهاب و آرتروز زانو

- جای جوش ( آکنه ) و یا زخم

 

 

پرسش ها وپاسخ ها در مورد پی آ ر  پی PRP

کدام مناطق صورت و بدن می توانند با PRP درمان شوند؟

1- تحریک رویش مو در طاسی سر 2-چروک اطراف چشم

3- گونه ها و قسمت میانی صورت 4-گردن 5- زاویه فک 6- منطقه سینه و دکولته

7- پشت دستها و بازوها 8- سایر مناطق بدن

هر درمان چقدر طول می کشد؟

30-25 دقیقه برای هر کیت

چه تعداد درمان توصیه می شود؟

اکثر افراد فقط به یک درمان نیاز دارند ولی در بعضی افراد برای عالیترین نتایج در جوانسازی پوست گاهی به 3 درمان با فواصل 6-4 هفته نیاز است.کامل شدن تولید کلاژن سه ماه طول می کشد. PRP پوست سر جهت تحریک رویش مو فقط با یکبار تزریق 80-30% پاسخ خواهد داد.

 

 

آیا هر نوع پوست با هر رنگی می تواند درمان PRP انجام دهد؟

بله در هر نوع پوست با هر نژاد و رنگی قابل استفاده است.

 

 

در طی درمان با PRP چه رخ می دهد؟

 پزشک باید سن پوست شما را ارز یابی کرده ،یک آنالیز ساده انجام داده و یک درمان معقول با نتیجه مستدل ارائه نماید. قبل از شروع کار یک عکس ازشما گرفته می شود. پوست شما تمیز و آماده شده کرم بیحس کننده به کار می رود ( بلوک عصبی نیز ممکن است به کار رود )خون از بازوی شما گرفته شده در یک لوله آزمایش مخصوص جمع می شودکه سپس سانتریفیوژ شود.پلاسمای غنی از پلاکت سپس آماده شده و فعال می شود.بعد از آن برای جوانسازی پوست به داخل خطوط و چروک واضح صورت و برای تحریک رویش مو به داخل اسکالپ ( پوست سر)تزریق می گردد.سپس باقیمانده پلاسما به بقیه پوست اطراف تزریق می شود تا درمان شود.ممکن است پس از آن از غلطک پوست (Dermal roller ) استفاده شوداین کار باعث نفوذ بیشتر PRP به پوست می شود.

در بعضی مراکز از ماسک کلاژنی استفاده می شود این کار باعث محافظت پوست شده به بهبود آن کمک کرده به نفوذ بیشتر PRP به پوست منجر می شود.

جوانسازی پوست با PRP می تواند فقط یکبار انجام شود اما میکرواینجکشنهای بیشتر در صورت تمایل بیمار می تواند طی فواصل 6-4 هفته ای تکرار شود.این درمان می تواند همراه با RF صورت انجام شود. در مورد PRP پوست سر جهت تحریک رویش مو فقط یکبار تزرریق 80-30% پاسخ خواهد داد.

عواض جانبی احتمالی ناشی از جوانسازی صورت با PRP : جزئی بوده شامل:تورم مختصر ، سرخی و کبودی برای 24-12 ساعت کبودی در محل نفوذ نیدل ممکن است برای 3-2 روز قابل رؤیت باشد.

انتظارات PRP :نتایج طی 3 هفته قابل رؤیت خواهد بود و به تدریج در طول ماههای آتی با بهبودی قوام و انسجام پوستی بهتر می شود.Skin Care و نور درمانی می تواند باعث بهبود نتایج شود.چروکهای پیشرفته با PRP قابل برگشت نمی باشد. در معتادین به سیگار ، الکل و مواد مخدر بهبودی جزئی خواهد بود.اسکارهای شدید به این درمان پاسخ نمی دهند. حد اقل مدت مانگاری جوانسازی پوست2سال می باشد. درمانهای مکمل نتایج را ماندگار خواهند کرد. درمان ریزش مو و طاسی بسیار خیره کننده است و اکثراً به یک بار درمان پاسخ می دهند

آیا نتایج فوری می باشد؟

خیر. تورم ناشی از مایع تنها چیزی است که در ابتدا دیده می شود . وقتی تورم فرو نشست باز هم تغییری نخواهید دید ولی طی چند هفته پلاکتها فاکتور رشد را تحریک کرده و باعث کمک به رشد بیشتر کلاژن می شوند.

آیا درمان PRP سالم است؟

 بله چون ما از خون خودمان استفاده می کنیم

چه کسانی نباید درمان PRP را دریافت کنند؟ 1-معتادین به سیگار ، مواد مخدر و الکل 2-سندرم نقص عملکرد پلاکتی 3-کمبود بحرانی پلاکت 4- کمبود فیبرینوژن خون 5- بی ثباتی همودینامیکی 6- عفونت خونی( Sepsis ) 7- عفونتهای حاد و مزمن 8- درمان ضد انعقاد خون ( مصرف وارفارین و آسپیرین ) 9- افراد دارای بیماری پوستی یا سرطان پوست

 

برای انجام پی آر پی PRP به چند جلسه درمان نیاز است؟

 معمولا در یک دوره درمانی، بین یک تا سه جلسه پی آر پی PRP نیاز می باشد. عموما" فاصله کمتر از 3 ماه بین جلسات توصیه نمی گردد زیرا ظهور و تکمیل اثرات پی آر پی PRP آهسته می باشد.

 

 برای کسی که ریزش موی ارثی داره و بخواد از روش پی آر پی استفاده کنه آیا PRP هیچ تاثیری روی موهای نازکش داره؟

 بله، بهترین اثرات پی آر پی PRP در مورد ریزش موی ارثی دیده می شود و زودرس ترین اثرات آن کاهش ریزش و افزایش ضخامت موها ست.

 

 آیا برای انجام پی آر پی PRP نیاز به انجام آزمایش یا تست خاصی دارم؟

 خیر، هیچ آزمایشی قبل از انجام پی آر پی PRP مورد نیاز نیست.

    

در کدام موارد پی آر پی PRP منع مصرف دارد؟ آیا قبل از درمان با پی آر پی PRPانجام آزمایش خون لازم است؟ منظورم این است که آیا لازم است کیفیت خونم بررسی شود؟ اگر چنین است، چه آزمایشی؟
موارد منع مصرف درمان با پی آر پی PRP عبارتند از هر گونه عفونت فعال، حالت ضعف ایمنی، و یا عمل جراحی اخیر. هیچ تست خونی قبلی لازم نیست مگر آن که به یک بیماری خونی مشکوک باشیم.
من  تارهای موهام خیلی نازکه و برای همین هم موهام رو خیلی کم پشت نشون میده میخواستم بپرسم روش prp  برای من مناسب است و ایا این روش دائمی است یا خیر؟ ضمن اینکه رشد موهام هم خیلی کم شده.
پراکندگی ریزش مو باید مشخص شود. به خصوص در ریزش تمامی سر باید مشکلات ضمینه ای مانند کمبود های تغذیه ای را در نظر داشت. ولی به طور کلی پی آر پی روشی دائمی ست و اولین اثرات آن کاهش ریزش و ضخیم شدن موهاست.
 من در حال بررسی درباره تزریق PRP برای پای خودم می باشم. من کم خونی فقر آهن دارم و با اندک فعالیت دچار سرگیجه می شوم. من می دانم که کم خونی فقر آهن یک اختلال خونی است. آیا افراد می توانند با هر نوع کم خونی پی آر پی PRP را تزریق کنند؟
کم خونی فقر آهن در بیمارانی که قصد انجام پی آر پی PRPرا دارند، مشکلی نیست. درمان پی آر پی PRP شامل جدا کردن پلاکت و پلاسما از خون است. کم خونی فقر آهن تنها سلول های قرمز خون را گرفتار می کند در حالی که در پی آر پی PRP تنها از پلاسما و پلاکت استفاده می شود. لذا این نوع خاص از کم خونی، دلیل منع انجام عمل پی آر پی PRP نیست.
 
آیا استفاده از پی آر پی PRP برای اهداف زیبایی به سن بستگی دارد؟
درمان پی آر پی PRP  برای هر کس، بدون در نظر گرفتن سن مفید است.
آیا پی آر پی PRP دارای اثرات دراز مدتی بر روی جای زخم جراحی صورت مربوط به 30 سال گذشته می باشد؟
در حال حاضر هیچ گونه نتایج مطالعاتی برای تعیین اثرات دراز مدت پی آر پی بر روی آثار زخم جراحی وجود ندارد. معمولا بهترین رویکرد به اسکار صورت، ترمیم جراحی ( به خصوص در همراهی با پی آر پی PRP ) و یا درمان با لیزر فرسایشی مانند اربیوم یا CO2 خواهد بود.
 من 34 سال دارم و چین و چروک هایی در صورتم دارم که عمیق نیست ، به علاوه از حلقه سیاه و پف کرده زیر چشم هایم که به مرور زمان افزایش یافته، رنج می برم. به نظر من، پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین با توجه به سن و سال من، آیا من کاندید خوبی برای انجام عمل پی آر پی PRP هستم؟ آیا درمان PRP برای چین و چروک به اندازه بوتاکس موثر است؟ و به عنوان آخرین سوال ، طول اثر پی آر پی چقدر است؟ به عنوان مثال بوتاکس باید درحدود 6 ماه بعد تکرار شود،  در موردپی آر پی PRP چگونه است؟
پی آر پی PRP به عنوان یک اقدام پیشگیرانه نیز مفید است. بر خلاف بوتاکس، درمان پی آر پی PRP ایجاد یک واکنش التهابی می کند که بخشی از فرایند جوان سازی ست. بیماران باید آگاه باشند که انتظار می رود مقداری از تورم در صورت برای 24-72 ساعت پا برجاست. ممکن است برای افزایش اثرات، تکرار درمان حدود 2-3 ماه بعد نیاز باشد. اثرات پی آر پی برای 1 تا 4 سال ماندگاری دارد و با افزایش سن و بالبع اثرات پیری بر ظاهر فرد، نیاز به تکرار عمل خواهد بود.بدیهی ست هر فرد، خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد و تواتر درمان بر این اساس مشخص می شود.
 

آیا پی آر پی PRP در درمان استئو پنی موثر است؟ 

متاسفانه باید بگویم "نه". من در مورد استفاده از پی آر پی PRP برای استئوپنی و یا از دست دادن تراکم استخوان آگاهی ندارم. اجرای دستورات پزشکتان و ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی می تواند اثرات خوبی در استئوپنی استخوان داشته باشد. یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند سرعت از دست دادن تراکم استخوان را کاهش بدهد و در نتیجه استئوپنی  را به تاخیر انداخته و از پوکی استخوان جلوگیری کند. پی آر پی PRP  در درمان صدماتی مانند پارگی تاندون و رباط موثر است، اما تراکم استخوان یک موضوع کاملا متفاوت است.

من دچار آرتریت مفصل ران راست هستم. بنده اصلا تمایلی به عمل جراحی ندارم در نتیجه به دنبال روش های جایگزین می گردم. آیا پی آر پی PRP برای مشکلات مفصل ران مناسب است؟

بله ، اما در واقع این به شدت آرتریت شما بستگی دارد. هر بیمار پاسخ متفاوتی به درمان با پی آر پی PRP می دهد و اغلب شدت مشکل زمینه ای، تعیین کننده چگونگی تاثیر درمان PRP خواهد بود.

بعد از انجام پی آر پی PRP برای جوان سازی پوست، ازچه داروها و ویتامین هایی باید اجتناب شود؟

از آسپرین قطعا باید برای 10 روز قبل از درمان و حداقل به مدت 2 روز پس از درمان به دلیل تاثیر آن بر پلاکت ها اجتناب شود. علاوه بر این باید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به مدت 5 روز قبل از درمان پرهیز شود. مکمل هایی مانند ویتامین E را نیز نباید مصرف شود.

 

۱۳٩۱/۳/٢٦ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ توسط دکتر افسانه امانت نظرات ()
تگ ها: